Žena v posteli

Luxusní matrace

Spánek je základem zdraví a duševní pohody. Výběr správné matrace je důležité rozhodnutí, jelikož třetinu svého života strávíme v posteli. 

Moderní luxusní matrace jsou jedinečné svým designem. Jsou vyrobeny z různých vrstev materiálů, jejichž hlavním účelem je ortopedická podpora páteře, zdravá výměna tepla a v neposlední řadě odvádění přebytečné vlhkosti.

Pevná konstrukce jádra matrace je základním stavebním kamenem každé kvalitní matrace. Vynikající ortopedie dosáhneme použitím pružin různé tuhosti. Tento systém umožňuje vytvořit 3D balanc po celé ploše matrace, i za předpokladu pohybu jednoho partnera. Díky tomuto systému pohyby neovlivňují spánek druhého partnera. Části těla se liší svými křivkami a pro správný odpočinek vyžadují různé úrovně tvrdosti. 

Matrace se skládá z několika zón.

  • První zóna se skládá z tuhých pružin pro podporu hlavy a krku. 
  • Zóna druhá slouží pro oblast ramen a horní části těla. Jedná se o řady měkkých pružin. U prémiových matrací jsou do druhé zóny v horní linií přidány řady pružin střední tvrdosti pro lepší podporu páteře a prevenci poškození meziobratlových plotének.
  • Třetí zóna je určena pro správnou ortopedii kyčlí. V této zóně jsou řady pevných pružin; u prémiových matrací se do bederní oblasti přidávají středně tvrdé pružiny, aby se snížilo riziko zdravotních komplikací.
  • Zóna čtvrtá je zóna kolen a lýtek, tzv. zóna měkkých pružin. 
  • Pátá zóna zlepšuje krevní oběh během spánku. Zóna se skládá z pevných pružin.

Kvalita samotných pružin má velký význam. Důležité je složení oceli, průměr pružiny, počet závitů a způsob zakončení. Dle amerických standardů kvality matrace by tloušťka pružinového drátu měla být od 1,2 do 2,2 mm, průměr pružiny od 2 do 4 cm. Jedním z hlavních bodů kvality matrace je její výška. Je všeobecně známo že standardem kvality nezávislých pružin je výška pružin, jež musí být nejméně 20 cm vysoké. Luxusní matrace by neměla být nižší než 32 cm, kde 20 cm tvoří pružiny a 12 cm vrstvy z přírodních materiálů.

Při výběru kvalitní matrace dáváme pozor na tvrdost bočních stěn a její schopnost odolat vysokému zatížení.

Kouzlo a účinnost těchto matrací závisí nejen na kvalitě pružinového jádra, ale také na výplni matrace. Pružiny jsou odpovědné za ortopedii a zónování během spánku a výplně za klimatizaci, krevní oběh a odvodnění.